Přeskočit navigaci.

krása z vosku

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Budeme svědky konce naší civilizace?

29. 3. 2016

Civilizace mají svůj životní cyklus stejně jako každý živý organismus. Stejně tak, jako si lidský jedinec uvědomuje, že ve věku řekněme pětapadesáti let už jde dozajista z kopce svého žití dolů, ale přesto - nebo možná právě proto? - si často neužívá pohody své dosažené moudrosti, ale hromadí dál statky, které nemá šanci spotřebovat, rozbíjí rodinné vztahy a zakládá nové, nechá si upgradovat tělo, tak podobně si naše evropská civilizace zřejmě uvědomuje, že jsme už dosáhli vrcholu a sestupujeme ke svému zániku. Jakobychom ten pád chtěli urychlit, činíme vše pro podporu té nevyhnutelné zkázy.

Z historie jsme pochopili jediné - že se totiž z vlastní historie neumíme poučit. Ač nositeli nejskvělejšího mozku, přesto neudržíme historickou paměť nejen od generace ke generaci, ale dokonce ani od voleb k volbám. Stále dokola vítězí závist nad obdivem k prosté lidské životní odvaze vzít svůj osud do vlastních rukou. Stále častější je nepochopitelný obdiv všeho schopného gaunera místo aby byl donucen chodit kanálem. Před téměř sedmdesáti lety začala éra ničení živnostníků, a už je to tady zase. Necháme si ničit naše elity lidmi, kteří buď nikdy nic svou hlavou nevymysleli ani svýma rukama nevyrobili - mám na mysli například našeho současného premiéra, a nebo těmi, kdo všeho, co mají, dosáhli podvody - aktuálně nejviditelnějším představitelem této této skupiny je ministr financí - lhář, podvodník a sprostý lidský hulvát.

Každý národ má asi nakonec vždy to, co si zaslouží. Jen je smutné, že v tom jsou mnozí z nás opravdu nevinně a musí ten úděl snášet s celým národem i přesto, že sami vždy jednali a jednají slušně a poctivě.


portret-nahled

Totalita nepřestane být hrůznou tím, že nad jejími oběťmi mávne rukou dostatečný počet lidí, kteří jsou buď hloupí, nebo cíleně historii manipulují. 
Pokud této manipulaci podlehneme, zasloužíme si opakování této bolestné historické zkušenosti. To bych svým potomkům opravdu nepřála.