Přeskočit navigaci.

krása z vosku

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Co přinesly podzimní volby

16. 12. 2012

Možná si řada lidí řekla: "co je jeden hlas; nic neznamená, stejně si ti nahoře dělají, co chtějí", a místo do volební místnosti si šli sednout na pivo s kamarády. Mají na to právo. Byla bych ráda, kdybyste si vy, kdo uvažujete podobně, uvědomili, jakou svobodu volby tím využíváte.

Jak samozřejmé je pro dnešní dvacátníky či třicátníky cestování bez hranic, svobodné podnikání, studium, i svoboda nejít k volbám. Jak jsme si lehce zvykli moci cokoliv. Jen nám nějak uniká i odpovědnost, která je vždy nedílně spjatá s každým právem, s každou svobodnou volbou.

Tak jsme si zvykli na plné regály, na dovolené u moře, že si myslíme, že to tak bude navždy. Ale stejně tak, jako se finanční růst zdál nekonečný a krize překvapila i ekonomické "odborníky", přestože přicházejí opakovaně stejně jako sluneční erupce, stejně tak se mohou vracet ve svých nových podobách režimy, které zničily tísíce životů a způsobily rodinné a národní tragédi.

Mrazí mě při čtení krajské smlouvy ČSSD s KSČM, totožné s tou podepsanou KDU-ČSL: „..smluvní strany budou jednat ve vzájemné shodě... budou se vzájemně informovat o svých postojích...“ Postoje KSČM jsou jasné; nikdy se nedistancovala od procesů padesátých let, od normalizace let sedmdesátých, od obětí STB. Jak může KDU-ČSL vůbec připustit vzájemnou shodu s komunisty?


portret-nahled

Totalita nepřestane být hrůznou tím, že nad jejími oběťmi mávne rukou dostatečný počet lidí, kteří jsou buď hloupí, nebo cíleně historii manipulují. 
Pokud této manipulaci podlehneme, zasloužíme si opakování této bolestné historické zkušenosti. To bych svým potomkům opravdu nepřála.