Přeskočit navigaci.

krása z vosku

« 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 »

Neslavný šlapanický rekord

11. 1. 2013

Šlapanice se dostaly do tisku jako rekordman. Bohužel v maximálním zvýšení daně z nemovitosti, které je navíc doplněno socialisticky populistickým gestem přerozdělování:

iDnes, 11. ledna 2013: "...Rekordmanem jsou letos Šlapanice u Brna, kde zvýšili daň na čtyřnásobek. "Udělali jsme provozní úspory, ale potřebujeme také peníze na investice a opravy," vysvětluje starosta Jaroslav Klaška. Občanům obec zvýšení kompenzuje tím, že zrušila poplatky za svoz komunálního odpadu. I tak si Šlapanice polepší o deset milionů. Daň tak pocítí hlavně poplatníci, kteří zdaňují více než 45 metrů čtverečních stavby na hlavu, a podniky, například cihelna Tondach."

Je žalostné, že ty, kdo se všemi silami snaží udržet pracovní místa ve městě, vedení města ještě skřípne zvýšením daně z nemovitosti.

Zastupitelé koalice KDU-ČSL, TOP09 a ČSSD toto opatření schválili 19. 9. 2012 formou Obecně závazné vyhlášky č. 4/2012, a zvýšili tak místní koeficient daně z nemovitostí na 4, tzn. že vlastníci nemovitostí zaplatí až čtyřnásobek daně.

Změna zásadně dopadne na firmy a živnostníky. Dosud byly nemovitosti určené k podnikání zatíženy až pětinásobně vyšší sazbou daně než nemovitosti občanů. Například ten, kdo dříve ročně zaplatil 7500 Kč za svůj objekt o rozměrech 25 x 20 m, od ledna musí počítat se 30 tisíci! Přitom kdyby měl podnik třeba ve Slatině, platil by nadále jen těch sedm a půl tisíce; brněnská radnice místní koeficient nezvyšuje!

Socialistickým přerozdělováním část takto získaných peněz radnice věnuje občanům jako dárek tím, že jim odpustí popelné. Přitom náklady na svoz odpadu už v minulých letech téměř dvojnásobně převyšovaly příjmy z poplatků. Takže pozor, vážení občané! Co bude muset radnice časem učinit? JIstě, pěkně v tichosti opět poplatek za odpad zavést. Mimochodem - už jste si spočítali, kolik budete platit třeba za garáž?

Zvýšení daně zhoršuje podnikatelské prostředí ve Šlapanicích, snižuje zájem podnikatelů o rozvoj podnikatelských aktivit ve Šlapanicích a snižuje atraktivitu a hodnotu jejich majetku na realitním trhu. Podnikatel totiž poplatek za svoz odpadu nadále bude platit, tomu se nic neodpustí. Takže pozor na tvrzení, že město agendu výběru popelného zruší a ještě uspoří za plat jedné osoby a za tisk faktur. Ostatně - skutečným využitím informačních systémů na městském úřadě by bylo lehce možné i jiné agendy výrazně zjednodušit, zefektivnit a zlevnit.


portret-nahled

Totalita nepřestane být hrůznou tím, že nad jejími oběťmi mávne rukou dostatečný počet lidí, kteří jsou buď hloupí, nebo cíleně historii manipulují. 
Pokud této manipulaci podlehneme, zasloužíme si opakování této bolestné historické zkušenosti. To bych svým potomkům opravdu nepřála.